Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

14.05.2024 00:45 Dym z výfuku auta je bežný jav, no ak je ho príliš veľa, alebo má nezvyčajnú farbu, môže to znamenať problém s motorom. Aké sú najčastejšie príčiny dymenia výfuku a ako si poradiť s prípadnou poruchou? Detegujte farbu dymu Pravú príčinu nadmerného dymenia z výfuku odhalí až pracovník v servise. Napriek tomu sa dá podľa farby dymu odhadnúť druh poškodenia. Niektoré opravy sú banálne a iné môžu stáť viac ako hliníkové disky alebo pneumatiky kormoran. Biely dym Biely dym, ktorý sa rýchlo rozptýli, je zvyčajne len para z kondenzácie vody v horúcom výfuku. To je bežné najmä v chladnom počasí alebo po štarte auta. Ak je biely dym hustý a má sladkú vôňu, môže to znamenať únik chladiacej kvapaliny do spaľovacieho priestoru. Táto závada je vážna a môže viesť k prehriatiu motora a jeho poškodeniu. Je dôležité čo najskôr navštíviť servis. Modrý dym Príčinou modrého dymenia bývajú chybný piest alebo krúžky na stieranie oleja. Poškodený môže byť tiež valec motora. Poškodený valec spôsobí unikanie oleja do spaľovacej komory a tvorbu modrého dymu. Preveriť je nutné opotrebenie tesnení ventilov. Modré dymenie je tiež znakom poškodeného turbodúchadla. Čierny dym Najčastejšou príčinou čierneho dymu je spaľovanie nadbytočného množstva paliva, teda bohatej zmesi. Problémom môže byť tiež vzduchový filter. Keď je vzduchový filter znečistený alebo upchatý, motor nedostáva dostatok vzduchu. U vozidiel vybavených turbodúchadlom môže poškodenie alebo nefunkčnosť turbodúchadla spôsobiť neefektívne spaľovanie a produkciu čierneho dymu. Skontrolovať by sa mal i katalyzátor, jeho poškodenie alebo upchatie. Čo robiť, ak z vášho auta dymí Ak spozorujete dym z výfuku, je dôležité čo najskôr odviesť auto do servisu. Dym môže znamenať vážny problém s motorom, ktorý je potrebné čo najskôr vyriešiť. Nezanedbávajte servis vozidla, radšej kúpte lacné pneumatiky, ale auto nechávajte skontrolovať. Pravidelná údržba vám pomôže predchádzať problémom s motorom. Základný pravidelný servis zahŕňa výmenu oleja, vzduchových a palivových filtrov, ako aj kontrolu chladiacej kvapaliny a iných tekutín. Neignorujte dymenie výfuku, problém sa tým len zhorší a môže viesť k drahým opravám. Autor: Gabriela Kudláčová The post Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute?

10.05.2024 08:00 Počas zimných mesiacov sa klimatizácia v aute používa menej a v niektorých prípadov vôbec. To môže viesť k jej znehodnoteniu a zníženiu funkčnosti. S príchodom jari a teplejších dní je preto dôležité klimatizáciu skontrolovať a vyčistiť, aby ste sa v lete mohli tešiť z príjemného chladenia. Ako postupovať pri kontrole klimatizácie v aute? Spustite klimatizáciu a skontrolujte jej funkčnosť Prvým krokom pri údržbe klimatizácie je jej zapnutie a kontrola, či funguje správne. Venujte pozornosť nasledujúcim aspektom: Klimatizácia by mala produkovať studený vzduch. Ak je vzduch vlažný alebo teplý, môže to indikovať nízky tlak chladiacej zmesi alebo znečistený filter. Z klimatizácie by nemal vychádzať žiadny nepríjemný zápach. Ak áno, je predzvesťou plesne alebo baktérie v systéme. Klimatizácia by mala pracovať ticho. Neobvyklé zvuky môžu indikovať mechanický problém presne ako je tomu v prípade, keď zvláštny zvuk vydávajú letné pneumatiky. Vymeňte peľový filter a klimatizáciu dezinfikujte Peľový filter je dôležitou súčasťou klimatizačného systému, zachytáva prach, peľ a iné nečistoty. V priebehu zimy sa filter môže zaniesť, čo môže znížiť prietok vzduchu a zhoršiť funkčnosť klimatizácie. Odporúča sa preto filter vymeniť pred začiatkom letnej sezóny spolu s kontrolou, v akom stave sú strešné boxy Northline a iné príslušenstvo k autu. Vlhké prostredie vo vnútri klimatizačného systému je ideálnym prostredím pre rast plesní a baktérií. Tieto mikroorganizmy spôsobujú nepríjemný zápach a zhoršujú kvalitu vzduchu v interiéri auta. Preto je dôležité klimatizáciu pravidelne dezinfikovať. Dezinfekciu môžete vykonať sami pomocou dezinfekčného spreja alebo navštívte servis, kde vám klimatizáciu vydezinfikujú profesionálne. Zároveň skontrolujú v akom stave sú pneumatiky kormoran. Kontrola chladiacej zmesi a vyčistenie kondenzátora Chladiaca zmes je kľúčovou súčasťou klimatizačného systému. V priebehu času z nej uniká tlak, čo vedie k zníženiu účinnosti klimatizácie. Odporúča sa preto nechať si skontrolovať tlak chladiacej zmesi v servise. Kondenzátor je výmenník tepla, ktorý sa nachádza pred chladičom motora. Jeho úlohou je skondenzovať chladivo a odviesť teplo z klimatizačného systému. Kondenzátor sa postupne zanáša prachom, hmyzom a inými nečistotami, čo znižuje jeho účinnosť. Odporúča sa preto kondenzátor pravidelne čistiť. Tip na záver: Pre optimálne fungovanie klimatizácie je dôležité používať ju aj v zime. Odporúča sa zapnúť klimatizáciu aspoň raz mesačne na 10-15 minút. Týmto spôsobom sa premazáva kompresor a predchádza sa jeho poškodeniu. Kontrolu tlaku chladiacej zmesi a čistenie kondenzátora je vhodné prenechať odborníkom v servise. Ak máte s klimatizáciou akékoľvek problémy, navštívte servis. V servise vám klimatizáciu skontrolujú a opravia. Autor: Gabriela Kudláčová The post Ako sa po zime postarať o klimatizáciu v aute? first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.

Nové trendy v oblasti výroby pneumatík

08.05.2024 06:45 Vo svete automobilovej technológie a dizajnu sa neustále objavujú nové trendy, ktoré ovplyvňujú každý aspekt vozidla. Jedným z hlavných prvkov, ktorý zohráva významnú úlohu v jazdných vlastnostiach, sú pneumatiky. V posledných rokoch sme boli svedkami revolučných zmien v konštrukcii a používaných materiáloch pri výrobe pneumatík. Tieto inovácie prinášajú zlepšenia nielen výkonu, ale aj ekologických aspektov. Pokrokové nanotechnológie Jedným z najnovších trendov je integrovanie nanotechnológií do konštrukcie pneumatík. Nanomateriály, ako sú napríklad nanočastice kremíka alebo uhličité nanotrubice, sa pridávajú do zmesi pneumatikového kaučuku. Tieto nanoelementy zvyšujú pevnosť a odolnosť pneumatiky, čo vedie k dlhšej životnosti a vyššiemu výkonu na cestách. Nejde síce o lacné pneumatiky, ale ich odolnosť je k cene adekvátna. Inteligentné pneumatiky so senzormi S rýchlym vývojom technológie sa objavujú inteligentné pneumatiky, ktoré sú vybavené senzormi. Tieto senzory sledujú tlak vzduchu, teplotu a opotrebovanie pneumatiky. Ide vlastne o veľmi inteligentný snímač tlaku pneumatík. Informácie získané z týchto senzorov sú následne odosielané do systému vozidla, kde môžu byť okamžite analyzované. Rýchla detekcia problému umožňuje vodičom rýchlu reakciu a zvyšuje bezpečnosť na cestách. Ekologické pneumatiky S narastajúcim povedomím o životnom prostredí sa v automobilovom priemysle uplatňujú ekologické trendy aj v oblasti pneumatík. Nové materiály, ktoré sú biologicky odbúrateľné a obnoviteľné, sa začínajú používať na výrobu všetkých značiek pneumatík. Kaučuk z rastlín a recyklované materiály prispievajú k zníženiu environmentálnych dopadov a vytvárajú ekologickejšie alternatívy pre pneumatiky. Označenie pneumatík sa onedlho rozrastie o značku ekologickosti. Ekonomické pneumatiky V snahe zlepšiť energetickú efektívnosť vozidiel sa výrobcovia pneumatík sústredia na vývoj pneumatík s nízkym valivým odporom. Tieto pneumatiky minimalizujú trenie medzi pneumatikou a vozovkou, čo vedie k nižšej spotrebe paliva. Okrem toho prispievajú k zníženiu emisií skleníkových plynov a ekologickejšiemu prevádzkovaniu vozidiel. 3D tlač pneumatík Technológia 3D tlače sa stáva nevyhnutnou aj v oblasti výroby pneumatík. Táto inovácia umožňuje výrobu pneumatík s komplexným vzorom dezénu, ktorý môže byť optimalizovaný pre rôzne poveternostné podmienky a typy ciest. 3D tlač tiež umožňuje prispôsobenie pneumatík podľa konkrétnych požiadaviek zákazníkov. Zdá sa, že smerujeme k budúcnosti, kde budú pneumatiky nielen výkonné, ale aj šetrné k životnému prostrediu. Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter The post Nové trendy v oblasti výroby pneumatík first appeared on Motor.sk - Motoristický lifestylový magazín.